היכל מנורה מבטחים (היכל נוקיה)

היכל מנורה מבטחים, בעבר היכל נוקיה או היכל יד אליהו הנו אחד מהיכל הכדורסל והבידור המוכרים החשובים ביותר במדינת ישראל. אין אדם שלא מכיר אותו והוא מהווה מוקד עליה לרגל לשם תחרויות ספורט והופעות וישנה היסטוריה רבה מאחורי ההיכל הנ"ל. בואו תכירו את מגרשה הביתי של הקבוצה מכבי תל אביב ואת היכל הספורט והבידור המוכר ביותר בספורט הכדורסל הישראלי. 

אז מה זה בעצם היכל מנורה מבטחים? 

היכל מנורה מבטחים בעבר החזיק בשם היכל נוקיה ולפני כן שם היכל הספורט על שם יוסף בורשטיין אך עד היום כולם מכירים אותו בתור היכל הספורט יד אליהו עקב המקום שבו הוא נמצא וזו שכונת יד אליהו. מדובר בהיכל כדורסל ובידור המכיל 10,383 מקומות ישיבה ומתקיימים בו אירועי ספורט רבים, כינוסים ואירועי בידור מהגדולים במדינה. היכל הספורט הנ"ל שייך לעיריית תל אביב – יפו ומנוהל על ידי חברת היכל הספורט של תל אביב – יפו. הוא מגרש הביתי של מכבי תל אביב בכדורסל ואף נחשב לאחד ממגרשי הכדורסל הביתיים הקשים ביותר באירופה. 

ההיכל נבנה בשנת 1963 והיה למגרש פתוח ללא קורת גג והיה כחלק ממקום ספורט שבו הייתה גם בריכת גלית המיתולוגית. את שמו של המגרש נתנו לו על שמו של יוסף בורשטיין והוא היה מרוצף באריחים והחיל קרוב ל 5000 מקומות ישיבה. את המגרש חנכו ב1963 בעת משחק בין נבחרת ישראל בכדורסל לבין יוגוסלביה. במגרש זה התקיימו משחקיה של נבחרת ישראל בכדורסל וכן של הקבוצה המקומית "מכבי תל אביב". בסוף שנות ה60 נהפך המגרש על ידי שיפוץ יסודי שנעשה למגרש מקצועי יותר בעל 10,000 מקומות ישבה וכן לאולם סגור. 

בשנת 1971 הפך ההיכל לאחד ממתקני הספורט המשכללים ביותר באירופה באותו הזמן וכן הפך לאולמה הביתי הזמני גם של קבוצת הפועל תל אביב יריבתה העירונית של קבוצת מכבי תל אביב. את משחק הפתיחה בחרו במשחק כדורסל של נבחרת ישראל כנגד קאנטו האיטלקית בשנת 1972. את השיפוץ הנוסף ביצעו ין שנת 2005 ל2007 שבסופו נהפך ההיכל להיכל הכדורסל והספורט אחד מן המתקדמים והמודרניים ביותר במדינת ישראל. 

קצת על חילופי השמות של ההיכל

בעת הפתיחה נקרא ההיכל על שמו של יוסף בורשטיין אשר היווה איש מפא"י וסגן ראש עיריית תל אביב אך השכונה "יד אליהו" הצטרפה לשם וכולם תמיד קראו למקום "היכל הספורט יד אליהו". בשנת 2004 השתנה שמו וקיבל את השם המסחרי "היכל נוקיה" בעקבות ההסכם שנחתם בין חברת היכלי הספורט תל אביב – יפו לבין חברת יורוקום. בשנת 2014 חברת מנורה מבטחים רכשה את זכויות השם על האולם ולכן שנת 2015 ההיכל פתח בשם חדש "היכל מנורה מבטחים". גם לאחר רכישת הזכויות על השם עדיין הרוב יכיר את ההיכל בשמו "היכל הספורט יד אליהו" עקב השכונה. מדובר בעצם בשכונה הגדולה ביותר בתל אביב המאכלסת יותר מ6500 משפחות ולכן רבים בוחרים לקרוא להיכל מנורה מבטחים עד היום בשם השכונה. 

לסיכום 

חשוב לזכור כי שכונת יד אליהו הנה שכונה בעלת היסטוריה רבה ולכן גם להיכל מנורה מבטחים ישנה היסטוריה רבה. מדובר באחד מן ההיכלים המוכרים והחשובים ביותר בספורט הישראלי והוא מהווה מקום מפגש לאוהדי הקבוצה מכבי תל אביב בכדורסל אבל לא רק, אלא גם כמקום לכנסים גדולים וחשובים בתחומים רבים וכן להופעות בידור רבות. אז תזכרו שאמנם הזכויות על השם נמצאות אצל חברת מנורה מבטחים, אבל השכונה ממשיכה לככב בשם הלא רשמי של המקום.

נושאים נוספים שיכולים לעניין אותך

דילוג לתוכן